Zakładanie ogrodu po budowie - od planowania ogrodu do pielęgnowania

Posted on 10/05/2022 7:50am

Gleba po budowie bardzo rzadko nadaje się zaraz do obsadzenia roślinami. Nim przystąpisz do aranżowania ogródka, przygotuj parcelę według naszych sugestii. Zobacz, jak zaplanować ogród. Oto rady krok po kroku, zacząwszy od planowania, przez urządzanie po pielęgnację ogródka. Zawsze pomóc sobie możesz wpisując w wyszukiwarkę hasło: projekty ogrodów Warszawa czy zakładanie ogrodów Warszawa.

ogród
Author: ricoeurian
Source: www.flickr.com
Najpierw teren trzeba oczyścić ze wszelkich resztek budowlanych po czym uformować go. Resztki po budowie (gruz, elementy porcelanowe, szkło) można wykorzystać do zasypywania dołów jak też kształtowania pagórków, trzeba jednakże pamiętać, że materiały te silnie odwadniają teren. Możemy na nich sadzić jedynie rośliny, jakie lubią przepuszczalne podłoże. Trzeba bezwzględnie przestrzegać zasady, by gleby z głębokich wykopów (jałowej) nie mącić z urodzajną, jaka zawsze powinna być złożona na wierzchu.Następny krok to projekt ogródka - bardzo ważny etap zagospodarowywania parceli, niestety, często pomijany. Nim przystąpimy do prac w ogródku, powinniśmy się zastanowić, jak on ma wyglądać: jakie projektujemy elementy niewielkiej architektury, ile miejsca będą zajmować utwardzone nawierzchnie, gdzie przebiegały będą podziemne instalacje, a gdzie stanie kubeł albo domek gospodarczy. Jeżeli ziemia nie była dawno uprawiana oraz jest bardzo zbitamusimy przekopać ją na głębokość dwu łopat (tak ażeby nie wydobywać na wierzch jałowej gleby). Dokładnie wyeliminować korzenie i kłącza zielsk. W punktach rabat rozłożyć zgromadzony na pryzmie torf. Strukturę ziemi poprawiamy mieszając ją z kompostem, torfem lub korą. Glebę gliniastą dobrze jest rozluźnić, dorzucając gruboziarnistego piasku. Więcej naogród projekt
Author: DWRowan
Source: http://www.flickr.com
Kolejnym etapem będzie zakup żyznej ziemi, jeżeli jest to niezbędne, oraz rozłożenie jej w wyznaczonych miejscach. Przez kupnem należy się dowiedzieć, skąd pochodzi. Po uporządkowaniu powierzchni czas na ukształtowanie terenu oraz rozplanowanie dróg i placów. Po wytyczeniu dróg i ścieżek, ale jeszcze przed ułożeniem nawierzchni oraz przystąpieniem do dalszych robót w ogródku, realizujemy budowle ogrodowe a także instalację elektryczną.Na koniec pozostaje sadzenie roślinek a także założenie trawnika, wcześniej jednak należy wygładzić nawierzchnię ziemi oraz odczekać parę dni, aż osiądzie. Nie należy pozostawiać nagiej gleby, bowiem pod wpływem oddziaływania słońca i wiatru ulega ona destrukcji.

Czy nasz wpis wydaje Ci się ciekawy? Pragniesz zgłębić dużo treści na podobny temat? Więc idź tu kamera inspekcyjna do kanalizacji i czytaj kolejny opis.

W pielęgnowaniu ogródka również pomóc nam mogą fachowcy, wystarczy w przeglądarkę wpisać frazę: firma ogrodnicza.

Tags: rośliny, dom, działka, aranżacja, pielęgnacja