W jaki sposób zaplanować ogród zimowy, żeby dawał ci radość po 5, 15, a nawet 20 latach

Posted on 28/04/2021 6:15pm

Projekt ogrodu tworzy się z myślą o tym, że będzie on służył domownikom co najmniej przez kilka lat. Jednak w jaki sposób zaprojektować ogród zimowy tak, by przyciągał swoim urokiem nie wyłącznie 5 czy 10 lat po założeniu, lecz też 15, a nawet 20 lat potem? Ogrody zimowe Warszawa pierwsze pięć lat po założeniu, to czas, w którym należy wykazać się pomyślunkiem oraz cierpliwością w pielęgnowaniu zimowego ogrodu. Nierzadko, w szczególności zaraz po założeniu ogródka, jesteśmy zawiedzeni. Krzewy i drzewka są jeszcze małe, nie osłaniają przed niechcianymi spojrzeniami, nie dają wiele cienia. We wstępnym okresie istnienia ogrodu warto postawić na byliny oraz rośliny jednoletnie. Astry nowoangielskie, ostróżki, słoneczniczki, a także pewne trawy z sukcesem zastąpią krzewy – osiągają nawet dwóch metrów wysokości. Użyteczne są również jednoroczne kosmosy jak też poniektóre gatunki dalii. Można również wykorzystać pnącza jednoletnie (kobea, powój) oraz wieloletnie (powojniki, róże pnące), które w pierwszym roku po posadzeniu osiągają znaczne rozmiary. Co prawda zamierają na zimę, jednakże latem dają wrażenie obfitości.

Opublikowana na niniejszej stronie kwestia jest dla Ciebie warta uwagi? Jeśli tak, to kliknij tutaj oraz przeczytaj oprócz tego więcej w treści.

W tenże sposób już na początku powstaje ogród pełen kwieci, kipiący barwami od wiosny po jesień.
przedogródek
Author: DWRowan
Source: http://www.flickr.com
Przez pierwsze 5 lat życia ogrody zimowe Warszawa wymagają gorliwej pielęgnacji – zasilania podłoża, podlewania, natomiast przed okresem zimowym zasłaniania młodych drzew jak też krzewów. Kłopotliwym zabiegiem jest pielenie. Zanim rośliny ozdobne się rozrosną, glebę w ogrodzie łatwo zasiedlają chwasty. Ich występowanie ograniczy ściółka z kory grubości 5 cm rozłożona między roślinkami ozdobnymi. Należy też pamiętać o systematycznym przycinaniu posadzonych żywopłotów. Zaniedbania w pierwszych latach ich wzrostu sprawią, że nie zgęstnieją od nasady. Pielęgnacji potrzebuje też trawnik. Powinien być systematycznie nawadniany oraz zasilany nawozami. Po pięciu-dziesięciu latach zimowy ogród (http://www.zielonaprzestrzen.pl/) zaczyna przypominać kompozycję z marzeń. Drzewa jak też krzewy takie jak hortensja są już na tyle rosłe, iż uwydatniają się ich pokrój a także inne cechy charakterystyczne dla odmiany. Pod koniec tegoż okresu tworzą duże grupy bujnej zieleni i zaczynają dominować w przestrzeni ogrodowej ponad bylinami jak też roślinkami dwuletnimi.Żywopłoty, jeśli były należycie strzyżone, są gęste, a przy tym często osiągnęły zaplanowany kształt i wielkość. Stają się dobrym tłem dla pozostałych roślin. Można uznać, że ogródek dziesięcioletni osiągnął zaprojektowaną formę. Ażeby utrzymać go w należytej kondycji, konieczne jest coroczne zasilanie roślinek kompostem lub nawozami wieloskładnikowymi. Dzięki temu będą bujnie rosły oraz obficie kwitły.

Tags: krzew, żywopłot, zima