W jaki sposób dbamy o nasz sąsiadujący z domem ogródek, który już z definicji ma przyciągać uwagę przechodniów

Posted on 26/03/2019 7:45am

Sąsiadujący z domem ogródek pozostaje przedmiotem troski tak gospodarza, jak i gospodyni. Mężczyzna odpowiada zazwyczaj za przekopanie ziemi, a kobieta za posianie kwiatów na grządkach. Niektórzy uprawiają również warzywa, ale trzeba pamiętać o tym, że ogródek pełni nade wszystko funkcje reprezentatywne. Z tego też powodu w bliższym i dalszym otoczeniu tegoż ogrodu sadzi się krzewy ozdobne. Wybrani gospodarze idą krok dalej: projektują dla siebie uroczą altanę, która jest ustawiona pośrodku okręgu utworzonego z tui.


Sadzonka
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Projektowanie zieleni pozostaje sztuką. A przygoda z drzewami ozdobnymi rozpoczyna się od ich sadzenia. Nawet w XVIII wieku rozmieszczenie takich roślin nie pozostawało sprawą przypadku. Ogród można było zaprojektować w bardziej ułożonym stylu francuskim lub w stylu angielskim, to jest takim, który swoim wyglądem ma przypominać leśną gęstwinę (warto zobaczyć). Bądź co bądź, sadzonki krzewów od wieków sadzi się w ten sam sposób. Wprzódy należy wykopać dołek o odpowiedniej głębokości, by przy sadzeniu nie uszkodzić korzenia.

Czy po przestudiowaniu publikowanego tekstu masz chęć dowiedzieć się jeszcze więcej na opisywane zagadnienie? Jeżeli tak, to prześledź tekst (http://nawadnianie.pl), ponieważ znajdziesz tam nowe dane.

Oprócz nawożenia oraz systematycznego podlewania ogrodnicy wykonują jeszcze jedną dodatkową, ale i konieczną czynność: posadzone już drzewko obsypują wokoło rozdrobnionymi kawałkami kory drzew.

Razem z upływem lat sadzonki krzewów zmieniają swoją prezencję. W zależności od tego, jaki rodzaj rośliny został zakupiony, będziemy oczekiwać różnych efektów naszej pracy w ogrodzie albo sadzie. Krzewy z grubsza dzielmy na iglaste i liściaste. Te pierwsze dekorują nasze otoczenie sierpniową porą, a aromat jaki roztaczają kwitnące kwiaty inspiruje również twórców wód perfumowanych. Natomiast odmiany iglaste bardzo dostojnie prezentują się na tle śniegu. Nie straszne im lutowe mrozy i zimowe zawieruchy, nawet połamane przez wiatr gałązki w żadnym razie nie szpecą ich prezencji.


Roślina
Author: Leena
Source: http://www.flickr.com
Żeby sadzonki krzewów były w stanie przeistoczyć się we wspaniałe rośliny ozdobne muszą zostać spełnione pewne wymogi. Najistotniejsza jest pielęgnacja, do której wliczymy z pewnością podlewanie oraz nawożenie. W zimie niektóre drzewka trzeba ochraniać przed mrozem, a w razie intensywnych opadów śniegu strzepywać nadmiar białego puchu - w przeciwnym razie niektóre gałęzie zostaną uszkodzone. A dodatkowo pamiętajmy, że pobladłe liście wyglądają dobrze jedynie jesienią. W czasie lipcowych upałów zwiędnięte i żółte tu i ówdzie łodygi świadczą przede wszystkim o niedbałości pana i pani domu lub o kompletnym braku czasu na pracę w przydomowym ogródku czy sadzie (sprawdź sklep ogrodniczy Nordmania).

Tags: roślina, styl, ochrona