Trawnikowe mieszanki, czyli jakie nasiona nabyć, żeby cieszyć się ładnym trawnikiem?

Posted on 10/03/2020 7:36am

Ładny, intensywnie zielony trawnik stanowi szczyt marzeń każdego miłośnika ogrodnictwa. Jednakże co należy zrobić, aby samodzielnie uzyskać taki trawnik na naszym podwórzu? Najistotniejszą kwestię stanowią specjalnie wyselekcjonowane nasiona traw, a także odpowiednia pielęgnacja rosnącej trawy.


Kluczową kwestią, o której trzeba pamiętać wybierając nasiona traw, jest funkcja, jaką będzie pełnić trawnik.

Przedstawione tu wiadomości zainteresowały Cię tak mocno, że masz zamiar dowiedzieć się więcej? Zapraszamy więc do nowej witryny. Tam oczekuje istotne opracowanie.

Będzie on służyć wyłącznie celom ozdobnym czy może być zielonym terenem użytkowym, po którym będą chodzić dzieci? Poszczególne trawnikowe mieszanki zawierają bowiem nasiona o przeróżnych właściwościach, które są przeznaczone tylko do wybranych zastosowań. Nasiona traw dekoracyjnych to gatunki cechujące się niezwykle nasyconym ubarwieniem, a także subtelnym ulistnieniem. Niestety trawy te są bardzo wrażliwe na szkodliwe skutki czynników atmosferycznych, a także nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne – nie nadają się więc do użytku w miejscach, w których znajdują się zwierzęta lub małe dzieci. Użytkowe trawy nie cechują się tak ładnym wyglądem zewnętrznym jak ich dekoracyjne odpowiedniki, ale za to są zdecydowanie bardziej wytrzymałe i wykazują wyższą odporność na czynniki zewnętrzne – nie przymarzają, a w wypadku zbyt obfitego nawodnienia nie powstaje na ich powierzchni pleśń.


Zadbany trawnik
Author: Cesar I. Martins
Source: http://www.flickr.com
Trawy te nie są również podatne na deptanie i dosyć szybko regenerują się po skoszeniu. Występuje jeszcze jeden gatunek nasion traw, który jest właściwie najczęściej wybierany w działkowych ogródkach – są to uniwersalne trawy. Te nasiona traw tworzą hybrydę obu wyżej wspomnianych rodzajów i łączą w sobie ich właściwości, zapewniając estetyczny wygląd trawnika i sprawiając, że jest on odporny na uszkodzenia mechaniczne i warunki otoczenia.

Po wyrośnięciu trawy nadchodzi czas na jej właściwą pielęgnację. Większość gatunków traw wymaga regularnego zraszania, aby utrzymać intensywnie zielony kolor przykuwający wzrok. Warto więc pomyśleć o mą drze rozmieszczonych zraszaczach, które ułatwią to zadanie. Ważną sprawą jest również koszenie trawy – regularne przycinanie trawnika zapewnia zdrowy wzrost i zachowanie pięknego wyglądu na dłuższy czas. Sprawdź sam nasiona trawy.

Tags: trawnik, wzrost, ulistnienie