To już wiosenny czas, czas żeby przygotować ogród na wiosnę. Jak tego dokonać? Najistotniejsze to pamiętać o podstawach, czyli o wertykulacji

Posted on 19/08/2022 7:35am

Nadchodzi wiosna, a to najlepszy czas, żeby pomyśleć o naszym ogrodzie, czyli także o trawniku. Każdego roku mówimy, że z pewnością dogodniej o niego będziemy dbać, żeby wyglądał ładnie, zdrowo, zielono oraz gęsto. Jednakże zanim przystąpimy do działania nie zapominajmy, że w pierwszej kolejności najistotniejsza jest wertykulacja trawnika. Jest ona bardzo istotna.


Wiadomo, że pielęgnowanie ogrodu wcale nie jest banalne, gdyż musimy dać mu mnóstwo uwagi i czasu. Po zimie posiadane przez nas trawniki prezentują się z reguły marnie. Bardzo często posiadają zbyt dużą liczbę mchu czy łat z udziałem pleśni pośniegowej lub chwastów. Trzeba je zwalczyć. Jednakże jeżeli chcemy polepszyć stan darni to należy przygotować się na konkretną pracę, bo najistotniejszym zabiegiem stanie się wertykulacja trawnika (tu więcej: ). Wertykulacja jest to proces, w którym za pomocą odpowiednich narzędzi będziemy usuwać mech i zbity filc.

Generuje się on w okresie intensywnego użytkowania trawnika i jego przycinania kosiarką. Od czasu do czasu jest go tak dużo, że trawa nie rośnie. Jednocześnie, w czasie wertykulacji nacina się na powierzchni darń, co powoduje, że do trawnika dociera większa ilość wody, więc trawa lepiej rośnie,ponieważ ma sporo wolnej przestrzeni. Proces wertykulacji jest na pewno intensywniejszy niż proces aeracji, czyli napowietrzania. Weltykulatory posiadają zazwyczaj koliste ostrza stałe albo sprężynujące. Tną one przenikać trawę aż do ziemi, wspomagają jednocześnie napowietrzanie gleby. To też istotne, żeby mieć piękny trawnik. Na początek należy dokonać niezwykle niskie koszenia trawnika, by wertykulację można było łatwiej przeprowadzić.

Już teraz wejdź na ten link i zweryfikuj info u źródła (http://www.bautec-lodz.pl/), by mieć absolutną pewność, że jakiekolwiek informacje uzyskiwane na takiej stronie są wiarygodne.

Następnie już można być gotowym do właściwego procesu.


Łąka pełna kwiatów
Author: Ruth Hartnup
Source: http://www.flickr.com
Jednorazowy przejazd pewnie nie wystarczy, więc konieczne jest zrobienie tego drugi, a nawet trzeci raz. Równocześnie przy pierwszym przejeździe nie warto ustawiać noży zbyt głęboko, lepiej to zrobić przy kolejnym razie. Najlepiej jest zrobić próbę na mniej widocznym fragmencie. Zdajmy sobie sprawę jednocześnie, że w weltykulatorze wałki okręcają się w jedną stronę, co sprawia że cofanie tego rodzaju maszyną nie jest możliwe. Jeśli mamy ochotę się cofnąć, musimy nacisnąć rączkę i unieść przednie kółka. Po tego typu mamy okazję przystąpić do korzystniejszych zajęć jak sadzenie kwiatów, a gatunków jest niezwykle dużo, szczególnie gatunki kwiatów ciętych (zobaczysz na: ).

Tags: trawnik, Wertykulacja, weltykulator