Przydatne porady i wskazówki dla osób, które chciałby założyć gołębnik i opiekować się tymi ptakami.

Posted on 02/12/2021 7:47am

Gołębie wywołują u ludzi bardzo skrajne uczucia. Z jednej strony są bardzo sympatycznymi ptaszkami, lubianymi przez dzieci na przykład na rynku w Krakowie, gdzie ich karmienie należy do obowiązkowych rytuałów podczas odwiedzin w tym mieście. Lecz uważa się je także za ptaki które roznoszą wiele niebezpiecznych chorób i pasożytów, a także za nieprzyjemnych gości zanieczyszczających balkony i ściany domów odchodami.


gołębie w parku
Author: Barn Images
Source: http://www.flickr.com
Jest też wiele osób, dla których gołębie stanowią interesujące hobby lub nawet pomysł na życie. Tyle że przeważnie takie osoby mają profesjonalnie działające gołębniki, ptaki jakie są pod ich opieką są odpowiednio zadbane, a wiele z nich bierze udział w rozmaitych konkursach i wystawach. Otwarcie tego typu gołębnika wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, ale środowisko miłośników tych ptaków bez żadnego problemu przyjmuje chętnych i zawsze będzie służyć wsparciem i pomocą. Obecnie dużo można się dowiedzieć o tych ptakach z internetu, a najlepiej nawiązać znajomość z jakimś bliskim gołębiarzem i uczyć się od niego. Aby prowadzić gołębnik z prawdziwego zdarzenia przede wszystkim należy posiadać na niego odpowiednio dużo miejsca, należy również zakupić konieczne produkty dla gołębi- Gołębniki mogą mieć różnorodne wymiary i kształty, istotne jest aby przede wszystkim były odpowiednio bezpieczne dla gołębi, a równocześnie proste do czyszczenia. Ta ostatnia sprawa ma duże znaczenie, bowiem zostawienie odpadów i kurzu źle może wpłynąć na stan gołębi.


biały gołąb
Author: A N Suresh Kumar
Source: http://www.flickr.com
Bardzo ważną sprawą jest właściwe dokarmianie ptaków. Gołębie żywią się różnego rodzaju ziarnami, w sklepach są przygotowane karmy i można z nich bez obaw korzystać. Wielu hodowców opracowuje je również samodzielnie, dobierając wszystkie składniki w oparciu o własne doświadczenia. Warto także ptakom regularnie podawać witaminy dla gołębi, dzięki nim będą znacznie bardziej odporne na rozmaite choroby (użyj tego linku).sprawdź ofertę karma dla otyłych kotów karma dla otyłych kotówGołębie muszą mieć cały czas dostęp do czystej wody, więc włożenie do środka gołębnika kilku pojemników i ich regularne uzupełnianie również będzie konieczne podczas codziennej opieki.

Tags: Ptaki, gołębie, gołębnik