Lampy ogrodowe – niecodzienne oświetlenie w ogródku

Posted on 20/03/2023 2:31pm

W zasadzie oświetlenie zewnętrzne domu tudzież oświetlenie ogrodowe możemy zbudować na jednej lampie halogenowej nad drzwiami wejściowymi do domu i kinkiecie zewnętrznym na tarasie. Tak skąpe zewnętrzne oświetlenie może jednak być mało praktyczne. Zatem jak dobierać lampy ogrodowe, ażeby odpowiednio spełniały swoje funkcje? W jaki sposób oszczędzać prąd stosując lampy zewnętrzne? Czy lampy do ogrodu mogą stać się także dekoracją?


Kupując oświetlenie ogrodowe i oświetlenie zewnętrzne musimy koniecznie wziąć pod uwagę rozmiar naszego terenu. Jeśli ogród jest spory, lampa wisząca na tarasie albo jeden kinkiet na ścianie budynku to zdecydowanie zbyt mało. Nie chodzi jedynie o wieczorne spacery w jasnym świetle ogrodowej lampy podłogowej, ale ochronę przed rabusiem, który chce ukraść nasz telewizor. Słupki ogrodowe trzeba rozstawić wzdłuż alejek, ale warto też umieścić je bliżej ogrodzenia – mogą to być na przykład lampy ogrodowe z czujnikiem ruchu.
ciekawa lampa
Author: Faruk Ateş
Source: http://www.flickr.com


Sensory ruchu to również świetny sposób na oszczędność energii, kiedy zapomnimy wyłączyć oświetlenia na tarasie przed wieczornym spoczynkiem. Pozostałe bardzo wygodne rozwiązanie to wyłączniki zmierzchowe lub systemy takie jak inteligentny budynek, gdzie okres świecenia pojedynczych lamp w ogrodzie i na zewnątrz domu można bardzo szczegółowo ustawić – także w odniesieniu do konkretnych opraw. Można wtedy kierować także natężeniem światła, a co najważniejsze „symulować”, że znajdujemy się w domu nawet podczas wyjazdu. A jako że dostęp do systemu otrzymujemy przez internet, można regularnie zmieniać ustawienia, stwarzając pozór obecności domowników w domu. Wówczas lampy ogrodowe i oświetlenie zewnętrzne dodatkowo ochraniają naszą posesję.

Nowoczesne oświetlenie do ogrodu umożliwia połączenie wysokiej funkcjonalności lamp, jak i znakomitego efektu ozdobnego. Możemy kupić bardzo interesujące lampy stojące do ogrodu altany ogrodowe (np.: lampy donice lub lampy podnóżki) lub tzw. lampy podłogowe, które także można umiejscowić bezpośrednio na trawie. Trzeba jedynie zapamiętać, żeby instalacja elektryczna przeznaczona do zasilania oświetlenia ogrodowego była schowana w ziemi. Rozrzucone na trawie przewody to ani przyjemny obrazek, ani bezpieczny, szczególnie gdy w domu są kilkuletnie dzieci lub zwierzęta. Tak samo ciekawa, a bardziej wygodna z punktu widzenia komfortowego spożywania kolacji jest elegancka lampa wisząca na taras, która rozświetli ogrodowy stolik jasnym, efektywnym światłem. Z kolei słupki ogrodowe idealnie nadają się do oświetlenia ścieżek do drzwi wejściowych oraz alejek w naszym ogrodzie.

Oświetlenie ogrodowe do kupienia w

Tags: taras, ogród, trawa, lampy, oświetlenie, dom, Energia