Jakiego rodzaju elementy mogłoby zawierać musli dla koni i z jakiego powodu warto nim karmić naszego konika?

Posted on 22/06/2022 9:28am

Jeżeli myślisz, że aktualnie konie nadal karmione są jedynie przy pomocy typowego siana, to raczej czas na to, żeby zaktualizować posiadane przez siebie informacje.


Kotek
Author: Rain Man
Source: http://www.flickr.com
Czy nie korzystniej mogłoby być karmić te wspaniałe zwierzaki przy pomocy o wiele lepszej i bardziej zbilansowanej żywności?


Przykładowo nawet trochę podobnej do tej, jaką my powinniśmy jeść na śniadanie? Oczywiście skład takiego pożywienia jest odmienny niż dla osoby ludzkiej, lecz nadal zapewniałby wszystko to, co mogłoby być dla konia idealne. Znakomitym przykładem tego typu karmy jest musli dla koni, jakie zawiera między innymi siano z lucerny, płatki jęczmienne oraz kukurydziane oraz zapewniające idealne trawienie łupiny z pestek lnu. W takiej karmie nie występuje owies, ale zamiast tego jest tam duża zawartość węglowodanów, która służy optymalizacji odporności w czasie treningów. Ma także wpływ na przybieranie na wadze. Z kolei lucerna może zaopatrzyć konie (szczegóły tu: https://nadwigrami.pl/) w bardzo bezcenny oraz wysokowartościowy wapń.


Podobnie jak w przypadku musli dla ludzi, taka żywność dla koni także wymaga należytego dawkowania. W wypadku kucyków czy też koni młodych, wystarczy tylko od 100g do 250g musli, z kolei w wypadku koni rekreacyjnych dawkowanie winno liczyć od 300 do 600 g dziennie. Znacznie większych porcji wymagają konie (odnośnik do serwisu) wyścigowe, ponieważ w ich wypadku powinno to zostać aż 15 kilogramów musli na dzień.


Opisywane musli oferowane jest w workach o wielkości 20 kilogramów i posiada poza tym witaminę A, D3, E i biotynę, cynk czy też selen i wapń. Karma ta stanowi zatem doskonałe źródło niezbędnych do poprawnego funkcjonowania należącego do nas wierzchowca witamin oraz różnych składników mineralnych.

Tags: czas, karma, zwierzaki