Jakie są zalety oraz minusy żywopłotów kształtowanych i nie przycinanych?

Posted on 06/07/2018 1:10pm

Warto zadać sobie trochę trudu, aby dobrze przygotować miejsce pod przyszły żywopłot, a potem – zwłaszcza w pierwszych latach – pamiętać o regularnym jego cięciu. Bez tego nie oczekujmy za kilka lat zwartej ściany zieleni. Czas zakładania żywopłotu zależy od roślin, które chcemy posadzić. Drzewa i krzaki liściaste z odsłoniętym systemem korzeniowym, czyli te, które uprawiane były w szkółce w gruncie, a później wykopane do sprzedaży, sadzimy w październiku, gdy spadną liście lub wczesną wiosną, zanim zaczną rozwijać się pąki.
hibiskus w ogrodzie
Author: N@ncy N@nce
Source: http://www.flickr.com
Żywopłoty formowane, jak sama nazwa wskazuje, wymagają pewnych zabiegów, aby zachować swój kształt. Regularnie przycinając możemy je uformować na dowolny kształt oraz odpowiednio dopasować nawet do niewielkiej powierzchni. Szybko stają się bardzo gęste i mogą stanowić stosowną ochronę przed wścibskimi przechodniami lub sinym wiatrem. W zależności od wybranego gatunku, trzeba je strzyc od 2 do 4 razy w roku aby ogród wyglądał na zadbany. W przypadku niektórych gatunków można stosować mało wybiórcze przycinanie skracające krzewy do odpowiedniej wielkości, jednak w większości wypadków bez właściwej wiedzy możemy trwale zniszczyć rośliny lub pogorszyć ich wygląd. Takiego rodzaju zabiegów nie wymagają żywopłoty (więcej tutaj: http://projektoskop.com.pl/49-tuje-na-zywoploty/) nie formowane. Składają się one z rodzajów krzewów, które naturalnie dorastają do konkretnej wysokości której nie przekraczają. Są wspaniałym rozwiązaniem dla osób bez wiedzy ogrodniczej lub najzwyczajniej niemających czasu na zajmowanie się żywopłotem (to się na pewno przyda: nożyce ogrodnicze).



jesienny ogród
Author: Henry Burrows
Source: http://www.flickr.com
Ale nie stanowią aż tak zbitej ściany obronnej przed wiatrem oraz z reguły zajmują więcej miejsca. Żywopłot niekształtowany rośnie swobodnie. Rośliny przyjmują specyficzny dla siebie, naturalny wygląd i pokrój. Krzaki w żywopłocie niekształtowanym sadzi się rzadziej niż w żywopłocie kształtowanym, więc potrzeba ich jest mniej, temu koszt jego założenia jest zwykle niższy. Krzaki tworzące żywopłot (więcej tu: http://www.projektoskop.com/29-tuje-na-zywoploty) nieformowany prędzej dorastają do żądanej wysokości (bo nie są ciągle przycinane), a ich pielęgnacja jest łatwa. Żywopłot nieformowany zajmuje za to więcej miejsca. Cięcie żywopłotów nieformowanych polega właściwie tylko na usuwaniu pędów chorych, złamanych bądź nadłamanych, przemarzniętych. Cięcie korygujące wykonuje się tylko w pierwszych dwóch latach po wsadzeniu, by nadać pożądany kształt a ogród wyglądał piękniej. Później roślinom pozwala się już rosnąć swobodnie. Nie zapomnijmy o odpowiednim nawożeniu i nawodnieniu naszych roślinek (nawozy roślinne).

Roślinki na żywopłot nieformowany winny mieć interesujący pokrój, często o ozdobnych kwiatach czy owocach. Żywopłoty nieformowane mogą być jednogatunkowe czy jedno odmianowe, ale można także tworzyć żywopłoty z wielu gatunków czy odmian roślin. Z drzewek liściastych na żywopłoty nieformowane polecane są np. klon polny czy głóg jedno szyjkowy.

Tags: krzewy, ogród, klon, krzaczki