Jaki rodzaj żwirku będzie najlepszy dla naszego kota? Jakie są rodzaje i czym się od siebie różnią?

Posted on 14/12/2022 7:54am

To prawda, że od momentu, gdy stworzono higieniczne żwirki dla kotów, to wszystko uległo zmianie w dziedzinie higieny naszych czworonogów. Żwirki są potrzebne w codziennej toalecie kota, powodują, że ani kot, ani jego opiekun nie ma problemów w tej kwestii. Istnieją różne typy żwirków, w zależności od właściciela używany jest silikonowy, drewniany albo bentonitowy. Czy posiadasz informacje, czym różnią się te rodzaje i który opłaca się wybrać?

rudy kot
Author: Juha Pätilä
Source: http://www.flickr.com
Na początek warto omówić żwirek bentonitowy. Bentonit jest to substancja naturalna, której najważniejsza zaletą jest dosyć duża zdolność do gromadzenia wody. Jednocześnie, co ważne pochłania również zapachy. Zasada działania tego rodzaju żwirku jest dosyć prosta, gdyż wiąże on po prostu mocz tworząc proste do wyrzucenia bryłki. Dzięki temu sprzątanie kuwety jest bardzo szybkie.

Wyrzucać trzeba tylko pozlepiane grudki, reszta żwirku jest w kuwecie. Zaś “grubsze” odchody zasypane przez kota nie wydzielają żadnego zapachu, bo żwirek zatrzymuje brzydkie zapachy. Innym rodzajem jest żwirek drewniany. Takie żwirki mogą posiadać formę mniejszych albo większych trocin albo drewnianych granulek. Ważną zaletą tego produktu jest możliwość wyrzucenia prosto do toalety bez obawy, że rury się zapchają. Docenią go na pewno właściciele kotów, którzy trzymają kuwetę w łazience, nieopodal muszli.

Jesteś zdania, że niniejszy materiał jest ekscytujący? Kliknij ponadto ten wiarygodny tekst (http://www.zielonalapka.com/pl/c/ODSTRASZACZE-ULTRADZWIEKOWE/108) - to niezwykle pomocne źródło informacji na prezentowany temat.

Żwirki drewniane jednocześnie posiadają naturalny, żywiczny zapach, dobrze pochłaniają zapachy, więc nie musimy znosić niemiłych doznań zapachowych.



Ostatni typ produktu tego typu godny polecenia to żwirek silikonowy. Taki żwirek produkowany jest z krzemionki. Wygląda, oraz działa całkowicie inaczej aniżeli wspomniane powyżej odmiany. Tego typu żwirki są złożone z niewielkich, lecz twardych kuleczek, które nie tworzą zbitej całości, ani nie rozpadają się. Zamiast tego, za sprawą porowatej faktury wchłaniają ciecz do środka. W efekcie na co dzień z kuwety musimy jedynie usuwać kał, ponieważ mocz zostaje pochłonięty przez granulat i nie jego zapach nie est wyczuwalny. Raz na jakiś czas, raz w miesiącu, lub i częściej wymieniamy całą zawartość kuwety na czystą. Znakiem, iż musimy to zrobić jest zmiana koloru granulatu z koloru przezroczystego na żółty.

Tags: kot, kuwety, żwirki, granulat