Jaki olej wybrać dla swojego konia, żeby był zdrowy oraz pięknie wyglądał?

Posted on 08/12/2021 7:26am

Na rynku jeździeckim znajdziemy wiele olejów przeznaczonych dla naszych cztero kopytnych pupili. Zastanawiać się można by po co koniowi olej, skoro nie posiada on pęcherzyka żółciowego i nie trawi tłuszczu.
Jednak ma on olbrzymie znaczenie w prawidłowym żywieniu koni.


olej dla koni
Author: Chris
Source: http://www.flickr.com


Kiedy olej dla koni jest dla nich dobrym wyjściem? Otóż, oleje prawidłowo wpływają na jakość końskiego włosia. Potrzebują go konie pobudliwe, jakie w związku z treningiem wymagają trochę więcej kalorii w diecie, ale stają się zbytnio nadpobudliwe przy powiększonej dawce owsa. Z tego też powodu olej jest wielokrotnie wykorzystywany w diecie koni-sportowców. Jednak tak jak w przypadku wprowadzania innych rodzajów suplementacji, należałoby najpierw skonsultować się z doktorem weterynarii oraz końskim dietetykiem.


Popularnym olejem dla konia mógłby być olej lniany. Wzmacnia on kopyta i wpływa dodatnio na sierść wierzchowca. Reguluje również procesy trawienne, a w wypadku kłopotów z wątrobą, wspiera jej regenerację. Wspomaga on przyrost mięśni oraz zwiększa wytrzymałość organizmu co oznacza, że koń (czytaj więcej) posiada na treningu więcej energii, a po treningu prędzej powraca do właściwej kondycji. Olej lniany działa też dodatnio na system nerwowy oraz krwionośny. Z kolei olej sojowy dzięki wysokiej zawartości niacyny E umacnia cały układ odpornościowy konia oraz chroni przed zapaleniami czy chorobami systemu krążenia. Zawarta w nim niacyna K znakomicie wpływa na kości. Olej z ziela określanego ostropest wpływa na apetyt koni. Korzystnie działa na system pokarmowy, regulując czynności trawienne.
Olej koniowi podajemy 3 razy dziennie po 1 łyżeczce, dodając go do dowolnego posiłku. Należałoby pamiętać, że nie można by podać koniowi jednorazowo 3 łyżek oleju, ponieważ może jemu to zaszkodzić.

Tags: sierść, koń, suplement, witamin