Jak znaleźć wartą przeczytania książkę?

Posted on 16/09/2023 8:12am

Człowiek wykształcony powinien wygospodarować trochę czasu na czytanie książek. Niekoniecznie tylko specjalistycznych, związanych z zajęciem zawodowym. Przyznaję jednak, że nie łatwo jest zorientować się w tym po co warto sięgnąć. Kiedy chcemy dowiedzieć się co warto przeczytać?, można wspomagać się omówieniami prasowymi. Jest to klasyczne podejście w wyborze lektury. Bardzo często także pomocą może służyć bibliotekarz lub też dobry pracownik księgarni. Teraz, w dobie internetu, można się nim także wspomagać przy wyborze książki. Znajdziemy kilka portali dla ludzi lubiących czytać. Najbardziej popularne to Biblionetka.pl oraz Lubimy Czytać.pl. Logując się tam, mamy dostęp do własnych półek, do półek znajomych czy też do recenzji książek. Serwisy wyżej wymienione zamieszczają nawet przygotowane specjalnie dla nas propozycje książek, co może być dla nas dobrą podpowiedzią.


Książka
Author: nkzs
Source: http://www.sxc.hu
Jakąś wskazówką mogą być nagrody dla pisarzy oraz wszelakiego typu plebiscyty, np. Literacka Nagroda Nike, czy konkurs na najlepszą książkę o tematyce historycznej.

Opublikowany artykuł Ci się spodobał? Więc odwiedź serwis www, który posiada zbliżone informacje na przedstawiany temat - one także będą wciągające.

Jednak wybór jury nie zawsze musi być zgodnym z gustami czytelników, czego najlepszym dowodem jest NIKE. Zazwyczaj wybory jury mijają się z wyborem większości publiczności. Miłym zaskoczeniem dla czytelników okazał się 2013r. Nagrodzono książkę p. Joanna Bator za "Ciemno, prawie noc". Akcja książki dzieje się w prowincjonalnym Polskim miasteczku. Autorka karci w swej książce pewien rodzaj zbiorowej religijności. Mierzy się ze współczesnym grubiaństwem ujawniającym się w sieci. Ujawnia je w dość realistyczny sposób. Mnie najbardziej przypadł do gustu wątek koci. Te przemiłe zwierzaki są w tejże książce pierwiastkiem pozytywnym (także opiekunki kocie). Podobne wątki można odszukać również tutaj - .

Książka zawiera w sobie elementy mitologiczne a wszystko to zawarte jest w formie powieści kryminalnej z zaskakującym finałem. Jest to także opowiadanie o dorastaniu bohaterki i jej zmaganiu się z przeszłością. Moim następnym wyborem w osobistym rankingu co warto przeczytać?, jest biografia Władysława Bartoszewskiego. Wywiad rzeka z niezwyczajną osobą. Mimo bardzo ciężkiego losu zachował on optymizm i - co ważniejsze - wiarę w ludzi. Bartoszewski opowiada o tym, jak rozumie patriotyzm jak też odpowiedzialność za ojczyznę. Z kolei dla odprężenia polecam „W syberyjskich lasach” (Sylvain Tesson), opowiadanie o paru miesiącach życia autora w odosobnieniu, próbach „ujarzmienia” czasu i czerpania radości z każdej chwili życia.

Tags: książka, nagrody, opowieść, biografia