Czy przy wykorzystaniu granulatora można produkować swoje pasze?

Posted on 02/04/2022 7:45am

Do produkowania pasz dla swych zwierząt stosuje się specjalne urządzenia do granulowania. Wytworzone granulki posiadają w każdym wypadku ten sam kształt i skład. Pasze granulowane posiadają niską wilgotność, a to wydłuża ich czas magazynowania.


Tego typu maszyną jest granulator.


Parasole
Author: Julia
Source: http://www.flickr.com


Przeznaczony on jest do wytwarzania granulowanej paszy dla kurczaków, świń, koni czy krów. Granulat cylindryczny powstaje przez sprasowanie i suszenie mechaniczne pasz sypkich. Z tego powodu, że granulat posiada dużą gęstość trzoda i ptaki mogłyby jednorazowo zjadać więcej paszy, a to podnosi skuteczność ich karmienia. Mając granulator, możemy samodzielnie przygotować paszę dla królików, kur i koni. Spoglądając na to, że wykorzystywanie swoich surowców jest znacznie tańsze, to można by bardzo zmniejszyć koszty utrzymywania bydła (www.aquablendpolska.com/) i ptaków. Granulowany pokarm znakomicie nada się do karmienia ryb. Granulat długo pozostaje na powierzchni wody, a to zezwala rybom zjeść cały pokarm. Dlatego też granulek wykorzystuje się znacznie mniej niż odmiennych rodzajów pokarmu. Zależnie od zapotrzebowań przy użyciu granulatora granulki mogą mieć od 2 do 8 milimetrów. W granulatorze musi być odpowiednia matryca, jaka jest wyprodukowana ze stali nierdzewnej.


Pojemniki plastikowe na piasek i sól
Author: KINGSPAN Environmental
Source: http://kingspanenviro.pl
Także granulatora używa się do produkcji pelletu. Produkcja pelletu polega na poddawaniu biomasy suszeniu, rozdrabnianiu oraz prasowaniu. W początkowej fazie mokre trociny dostarczane są na linię produkcyjną na podajnik listwowy. Po dostarczeniu trocin do separatora grubszych trocin, są one poddawane odsiewowi. Usunięte są wszystkie większe części desek czy kamienie. Potem mokre trociny mogą być poddane suszeniu.


Trafiają na przenośnik listwowy, w jakim automatycznie są dozowane do suszarni. Suche trociny zostają poddawane dalszej obróbce. W pierwszej kolejności przechodzą one następny odsiew małych zanieczyszczeń. Na sklepowe półki trafia pellet opakowany w worki od 10 do 50 kilogramów albo big-bagi.

Tags: maszyny, dane, koszty, kształt