Co aktualnie można wiedzieć na temat chryzantem ogrodowych?

Posted on 18/08/2017 7:39am

Chryzantemy to takie rośliny, których okres kwitnienia przypada na zimniejsze tygodnie. Stąd z pewnością wynika ich popularność w naszych ogrodach. Jesienią kwitnie znacznie mniejsza liczba kwiatów, to właśnie dlatego kolorową ozdobą ogrodów są właśnie chryzantemy. W zależności od warunków pogodowych ich okres pokrywania się kwiatami może być naprawdę długi, swoją urodę tracą dopiero po tym jak nadejdą pierwsze przymrozki.
Od kiedy w XVIII wieku chryzantemy pojawiły się w Europie ogrodnicy zdążyli wytworzyć sporo odmian tych niezwykłych roślin. Są wśród nich zarówno odmiany które można mieć w donicach, jak i do uprawy w ogrodach. Pośród odmian doniczkowych występuje między innymi chryzantema wielkokwiatowa. Piękna chryzantema wielkokwiatowa cechuje się naprawdę ogromnymi kwiatostanami - dowiedz się więcej o chryzantemach ogrodowych. Chryzantema ogrodowa to także wielki wybór różnych typów. Uprawiana dzisiaj chryzantema ogrodowa to już nie tylko rośliny jednoroczne, ale także byliny, które są w stanie zimować w gruncie. Chryzantemy na jeden rok kwitną dość wcześnie od tych które zostawimy w gruncie, ale wcześniej także przekwitają. Jeśli chcemy więc, aby zdobiły one nasz ogród naprawdę długo, warto sadzić rośliny należące do gatunków jednorocznych, jak również typy bylinowe.
kwiatek
Author: Lukas Martini
Source: http://www.flickr.com


Wybrane gatunki chryzantem bylinowych powinny być na zimę usuwane z ziemi i przechowywane przez chłodniejszy sezon w chłodnych i suchych miejscach. Te, które mogą przezimować w gruncie warto po przyjściu pierwszych przymrozków poprzykrywać gałązkami roślin iglastych lub zimową włókniną. Okrycia można zdejmować dopiero na samym początku kwietnia. W uprawie w ziemi nie będą sprawdzały się wielkokwiatowe odmiany chryzantem. Tak więc typy te są często traktowane jako rośliny jednoroczne.
Wśród odmian zimujących w gruncie sporą urodą cechuje się odmiana Cameo o wielkich kwiatostanach w kolorze jasnoróżowym. Jeżeli zamierzamy posadzić chryzantemy bylinowe we własnym ogrodzie to odmianą, którą można polecić jest również Primrose Button. Chryzantemy uprawiane w gruncie nie lubią zbyt mokrych stanowisk - pozyskaj dodatkowe informacje. W okresie, kiedy szybko rosną, musimy je nawozić środkami wzmacniającymi. Co trzy lata typy spędzające zimę w gruncie wymagają rozsadzenia na inne stanowisko. Uprawa chryzantem nie jest łatwa. Kiedy jednak się naprawdę postara, rośliny te odwdzięczą się bajecznymi kwiatami.

Tags: kwiaty, roślina, ogrody