Ciesz się magią kwiatów przez okrągły rok

Posted on 16/11/2023 1:50pm

Kwiaty w ogrodzie, kwiaty w domu czy na balkonie. Wszędzie one stanowią perfekcyjne dopełnienie wystroju, wystrój wystrój każdego miejsca. Mówi się, że jedne osoby „mają rękę do kwiatów”, pozostałe zupełnie odwrotnie. Czy tak jest? Zdaje się, iż sprawa nie toczy się tu o żadną magię czy niezwykłe zdolności, po prostu jedni bardziej znają kwiaty, inne mniej, a Ci co mają konkretną wiedzę i doświadczenie umieją lepiej zadbać o każdego kwiatka. W poniższym artykule chcielibyśmy opisać wspaniały kwiat, jaki występuje w wielu domach i ogrodach.

Jesienny czar chryzantem
Author: ankakay
Source: http://www.flickr.com/photos/ankakay/2939869819/
Pomówmy o chryzantemach doniczkowych i chryzantemach ogrodowych. Są to rośliny, które stanowią bardzo liczną grupę kwiatów utożsamianych z porą jesienną i świętem Wszystkich Świętych. Jednocześnie, są to kwiaty cięte, do kupienia w każdej kwiaciarni.

W znakomitej większości chryzantema doniczkowa pochodz z Azjii – Chin, Korei oraz Japonii. Nazwa ma szlachetny rodowód, ponieważ Chryzanthemum pochodzi od słowa „chrysos” („złoto”). Nic dziwnego, iż w Polsce można je spotkać pod nazwą złocienie. Do tejże grupy zaliczyć można rośliny uprawiane w szklarni – złocień ogrodowy, lecz również w gruncie - złocień koreański oraz złocień arktyczny. Wysokość zależna jest od gatunku, należy przyznać, iż jest dość zróżnicowana, może bowiem wynosić od 25 cm do nawet 250 cm!

Mogą występować w barwie białej, czerwonej, żółtej lub brązowej, zaś kwiaty występują jako pojedyncze anemonowe i pełne. Jaka jest między nimi różnica? Pojedyncze posiadają kwiaty języczkowe, które są osadzone na kilku okółkach. Wnętrze kwiatostanu to rurkowate kwiaty. Drugi rodzaj – anemonowe odznaczają się wypukłym środkiem kwiatu, pełne natomiast są zdecydowanie najmocniej zróżnicowane, ponieważ mogą występować pod postacią pomponów czy kwiatostanów w kształcie kul.W okresie jesiennym (najczęściej w listopadzie) w sprzedaży są dostępne cudowne odmiany chryzantem, których postać to właściwie duże kwiaty osadzone pod jednym na każdym pędzie albo drobnymi, niedużymi kwiatami, jakie licznie znajdują się na pędach. Te cudowne okazy są traktowane jako rośliny sezonowe, za ich rozmnażanie odpowiadają jedynie najbardziej doświadczeni ogrodnicy. Pamiętajmy jednak, iż chryzantemy to kwiaty, tak zwanego, krótkiego dnia. To znaczy, że znakomita większość z nich kwitnie dość późno. Wiadomo, w specjalistycznych szklarniach ogrodnicy potrafią manipulować oświetleniem i temperaturą, tak więc jesteśmy w stanie podziwiać piękno chryzantem z ich sadzonek cały rok.

Hej, sprawdź to (http://bautec-lodz.pl/rusztowania-modulowe/), jeśli do tej pory nie wiesz o tej niesamowitej stronie a przekonasz się, że jest ona dla Ciebie bardzo interesująca.Chryzantemy z pewnością upiększa każdy dom swoimi niezwykle wyrazistymi kwiatami. Niskie odmiany z hodowli szklarniowych są bardzo właściwe do tego typu uprawy. Pamiętajmy jednocześnie, iż roślina po przekwitnięciu jest już do wyrzucenia. Dodatkowo, znakomita większość z najpiękniejszych chryzantem nie pasuje do uprawy gruntowej, bo źle reaguje na ujemne temperatury.

Tags: kwiaty, sadzonki, chryzantemy